flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Виконавчий лист, судовий наказ: поняття, вимоги, порядок отримання і пред'явлення до виконання, терміни пред'явлення і відновлення пропущеного строку через суд.

28 серпня 2023, 11:21

Виконавчий лист, судовий наказ: поняття, вимоги, порядок отримання і пред'явлення до виконання, терміни пред'явлення і відновлення пропущеного строку через суд

 

Стаття 3 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) говорить, що однією з підстав для примусового виконання рішення суду і, як наслідок, відкриття виконавчого провадження, є наявність виконавчого листа (судового наказу, якщо справу розглянуто господарським судом), який видається судом в передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів і на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно зі статтею 4 Закону, у виконавчому листі, судовому наказі зазначається:

  • назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по-батькові та посада посадової особи, яка його видала;
  • дата прийняття та номер рішення, згідно з яким видано документ;
  • повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, при наявності, по-батькові (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання або перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;
  • ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності). Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);
  • резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішення;
  • дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);
  • термін пред'явлення рішення до виконання (на сьогодні це 3 роки).

У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), який видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв'язку і адреси електронної пошти.

У разі пред'явлення до примусового виконання рішення міжнародного юрисдикційного органу у випадках, передбачених міжнародним договором України, такий виконавчий документ повинен відповідати вимогам, встановленим міжнародним договором України.

Виконавчий документ підписується уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплюється печаткою. Скріплення виконавчого документа печаткою із зображенням Державного Герба України є обов'язковим, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, за законом зобов'язаний мати таку печатку.

Виконавчий документ може бути виданий у формі електронного документа відповідно до законів України «Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги". Порядок пред'явлення до виконання виконавчих документів, виданих у формі електронного документа, визначається Міністерством юстиції України

Спеціальний термін позовної давності за виконавчим листом чинним законодавством не встановлено, при цьому на сьогодні частина 1 статті 12 Закону говорить, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах і виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Для отримання виконавчого листа позивач, особа на користь якої ухвалено рішення, подає в суд, який розглядав справу, заяву про видачу виконавчого листа.

Далі, в термін дії виконавчого листа Україна (вказуються в листі), виконавчий лист необхідно разом із заявою про відкриття виконавчого провадження подати (надіслати поштою) для виконання в державну виконавчу службу або приватному виконавцю для подальшого відкриття виконавчого провадження та виконання згідно ст.24 Закону .

Якщо пропущено строк дії виконавчого листа Україна (судового наказу) до виконання, що дуже часто буває, необхідно звертатися до суду, який видав виконавчий лист (прийняв рішення у справі), з окремою заявою про поновлення строку пред'явлення виконавчого листа (судового наказу) до виконання, з обов'язковим зазначенням поважних причин пропуску (стаття 433 Цивільно-процесуального кодексу України, стаття 329 Господарсько-процесуального кодексу України та статті 376 кодексу Адміністративного судочинства України).

Підставою для поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання є поважність причин пропуску цього терміну.

Перелік причин, які слід вважати поважними, законодавцем не визначений, тому суддя самостійно дає оцінку поважності причин за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у заяві доказів.

З практики, до поважних причин можна віднести:

  • отримання стягувачем виконавчого листа вже після закінчення терміну його пред'явлення до виконання;
  • перебування листа на виконанні і його фактичне невиконання з причин незалежних від стягувача;
  • ненаправлення державним/приватним виконавцем відповідних постанов, прийнятих в рамках виконавчого виробництва, наприклад про завершення (закриття) виконавчого провадження та повернення виконавчого документа стягувачу з причин від стягувача незалежних.

Чинним законодавством не передбачено зазначення судами конкретного терміну, на який відновлюється строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, просто зазначається в ухвалі суду, що термін відновлено. При цьому слід мати на увазі, що терміни пред'явлення до виконання встановлено частиною 1 статті 12 Закону.

Чинним законодавством не встановлено і нічим не обмежено стягувача в кількості звернень до суду з заявами про поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.

Розгляд заяви суд проводить з викликом сторін, але в разі їх належного повідомлення і їх неявки, це не є підставою для того, щоб не розглядати заяву без їх участі.

За підсумками розгляду, судом постановляється ухвала, якою поновлюється чи ні пропущений термін. У випадку відмови в поновленні, можна далі звернутися в апеляційну інстанцію для перегляду ухвали суду першої інстанції. Касаційний перегляд чинним законодавством не передбачено, тому апеляційне рішення є остаточним і перегляду не підлягає.

Слід зазначити, що є поширеною судова практика, коли боржник захищаючи свої права бере активну участь в справі про поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, тим самим у випадку відмови судом відновити позивачу (стягувачу) термін, боржник може законно не виконувати рішення суду в зв'язку з пропуском строку пред'явлення листа до виконання. Ось, наприклад, одна з таких справ, за якою з 2016 року ПриватБанк не може відновити термін на пред'явлення виконавчого листа до виконання, справа два рази вже розглядалося в Дніпровському апеляційному суді і два рази поверталося до суду для повторного перегляду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/92064926 і https://reyestr.court.gov.ua/Review/86202219